Mestre 2019

HS medlemmer har i 2019 vundet følgende medaljer ved internationale og danske mesterskaber. Hvis vi mangler nogen på listen, så giv endelig besked til klubben (Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.):

Verdensmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
ClubSwan 50 Bronze Victor Haxthausen Skafte-Holm
Ulrik Andreasen
Casper Nielsen
Contender Bronze Søren Dulong Andreasen

Europamesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
ORC, Gruppe A, Swan 45 Guld Charlotte Kempf Jensen
Nicklas Kempf Jensen
Henrik Larsen
12 MR Guld Bo Selko
12 MR Sølv Philipp Skafte-Holm
Victor Haxthausen Skafte-Holm
Ulrik Haumann
Britt Lilja
Søren Kæstel
Søren Pehrsson
Flying Dutchman Sølv Jørgen Bojsen-Møller

Nordiske mesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
Drage Guld Martin Pålsson
CB66 Guld Mikkel West-Nørager
Per Baatrup
Anders Nyholm
Europa, Junior Guld Magnus Lundin Overbeck
Optimist, Hold Junior Guld Julius Poder Witzke
Drage Sølv Bo Selko
Lars Stenfeldt
CB66 Sølv Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup-Petersen
CB66 Bronze Søren Pehrsson
Nils Bjerregård
Melges24 Bronze Marc Wain Pedersen
505 Bronze Jan Saugmann
Jacob Sonny Ernst
Optimist, Hold Junior Bronze Maria Victoria Bøggild

Danmarksmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Contender Guld Søren Dulong Andreasen
Europa Guld Jonas Ullmann
CB66 Guld Mikkel West-Nørager
Per Baatrup
Anders Nyholm
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
Finn Guld Bo Teglers
DH-DM, Gruppe 1, X41 Guld Laurits Vinter
DH-DM, Gruppe 2, Italia 9.98 Guld Mads Christensen
Casper Peetz
Trine Julie Abrahamsen
Anders Halsteen
Jonas Hviid-Nielsen
Optimist A, DS Ungdom Guld Helena Wolff
Optimist A, DS Ungdom U12 Guld Johan Frederik Wolff
Optimist Hold Guld Sofie Krüger Andersen
Isabell Ebbensgaard
Amalie Tuypens
Elouise Tuypens
Emmeli Gramkov
OK Sølv Bo Petersen
Yngling Sølv Niels Ipsen
Melges24 Sølv Marc Wain Pedersen
505 Sølv Jan Saugmann
Jacob Sonny Ernst
CB66 Sølv Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup-Petersen
J/70 Bronze Trine Julie Abrahamsen
Kristian Kvid Sørensen
Casper Peetz
CB66 Bronze Emil Fannikke Kiær
Jakob Bejstrup Hansen
Contender Bronze Jacob Kristensen
Europa Bronze Trine Bentzen
505 Sølv Per Winther Larsen
Henrik Buhl
Star Bronze Frank Berg
Peter Ørsted
49er Bronze Sebastian Wright Olsen
606 Bronze Per Rosenkilde
Vibeke Ulke

Øvrige mesterskaber og anerkendelsværdige resultater:

KlasseMedaljeNavn
Drage, 90 års jubilæum Guld Thomas Schmidt
Jens Christensen
Drage, Svensk Mesterskab Guld Martin Pålsson
Int. Moth, Kieler Woche Guld Adriano Petrino
Melges24, Svensk Mesterskab Guld Marc Wain Pedersen
Contender, Kieler Woche Guld Søren Dulong Andreasen
Folkebåd, 47. Rolling Home, Tysk stævne Guld Søren Kæstel
Folkebåd, Gold Cup Sølv Søren Kæstel
Contender, Fransk Mesterskab Sølv Søren Dulong Andreasen
Drage, Svensk Mesterskab Sølv Bo Selko
Lars Stenfeldt
5.5 MR, Schweizisk Mesterskab Sølv Bo Selko
Rasmus Knude
5.5 MR, Tysk Mesterskab Sølv Bo Selko
Rasmus Knude
5.5 MR, Hollands Mesterskab Sølv Bo Selko
Rasmus Knude
505, Kieler Woche Bronze Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
GB ATTENTION SOLUTION logo volvonellemann PricewaterhouseCoopers Logo.svg