Mestre 2018

HS medlemmer har i 2018 vundet følgende medaljer ved internationale og danske mesterskaber. Hvis vi mangler nogen på listen, så giv endelig besked til klubben (Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.):

Verdensmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
FD Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
5,5 Meter Sølv Bo Selko
Match Race Bronze Trine Palludan
49er U23 Bronze Sebastian Olsen

Europamesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Contender Guld Søren Dulong Andreasen
Zoom8 hold Bronze Johan From Laursen
Kristian Fæste
Sarah Fæste
Nacra 17 Bronze Christian Peter Lübeck

Nordiske mesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
CB66 Guld Michael Casparij
Simon Mørup-Petersen
Ulrik Andreasen
OK jolle Sølv Bo Petersen
505 Sølv Jan Saugmann
Jacob Ernst
CB66 Sølv Mikkel West-Nørager
Per Baatrup
Optimistjolle holdsejlads Sølv Mikkel Krogh

Danmarksmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Folkebåd Guld Søren Kæstel
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
CB66 Guld Michael Casparij
Simon Mørup-Petersen
Ulrik Andreasen
Melge24 Guld Bo Bøje
Kristian Kvid
Christina Andersen
Drage Guld Martin Pålsson
Gøren Alm
Thomas Wallenfeldt
606 Guld Jesper Sivertsen
Frederik Sivertsen
Contender Guld Søren Dulong Andersen
J/70 Guld Simon Østergaard
CB66 Sølv Mikkel West-Nørager
Per Baastrup
Melges24 Sølv Marc Wain
Jon Søgaard
Drage Sølv Jens Christensen
Thomas Schmidt
Spækhugger Sølv Nicolai Thorsell
Christopher Thorsell
OK jolle Sølv Bo Petersen
606 Sølv Frederik Berg
Niels Ipsen
Anders Nørrelykke
Contender Sølv Jacob Kristensen
J/70 Sølv Bo Schülein
Peter Ammundsen
Ole Lindberg
Optimistjolle holdsejlads Sølv Magnus Overbeck
Anton Overbeck
Oliver Bjørling
Julius Poder
Tobias Poder
Drage Bronze Bo Selko
Spækhugger Bronze Simon Østergaard Jensen
Brian Habekost
Starbåd Bronze Stefan Myralf
Magnus Elvstrøm
606 Bronze Søren Blume
Nicolai Wiese
Nicklaus DeWitt Fordham
J/70 Bronze Bo Bøje
Kristian Kvid
Christina Andersen

Øvrige mesterskaber og anerkendelsværdige resultater:

KlasseMedaljeNavn
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
CB66 Guld Michael Casparij
Simon Mørup-Petersen
Ulrik Andreasen
OK jolle Sølv Bo Petersen
505 Sølv Jan Saugmann
Jacob Ernst
CB66 Sølv Mikkel West-Nørager
Per Baatrup
Optimistjolle holdsejlads Sølv Mikkel Krogh
GB ATTENTION SOLUTION logo volvonellemann PricewaterhouseCoopers Logo.svg