Mestre 2016

HS medlemmer har i 2016 vundet følgende medaljer ved internationale og danske mesterskaber. Hvis vi mangler nogen på listen, så giv endelig besked til klubben (Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.):

Olympiske Lege (Rio):

KlasseMedaljeNavn
49erFX Bronze Jena Mai Hansen
Katja Salskov-Iversen

Verdensmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Flying Dutchman Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
OK jolle Sølv Jørgen Svendsen
5.5 meter Sølv Rasmus Knude
ORC Sølv Henrik Stig Larsen
Nacra 17 Sølv Allan Nørregaard Christensen
ORC Bronze Mads Christensen
Anders Halsteen
Casper Peetz
Trine Abrahamsen

Europamesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
49FX Guld Jena Mai Hansen
Katja Salskov-Iversen
OK jolle Guld Bo Petersen
Match race Guld Kristian Kvid Sørensen

Nordiske mesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
OK jolle Guld Bo Petersen
CB66 Guld Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup-Petersen
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
J/70 Sølv Trine Abrahamsen
Thomas Schmidt
Anders Halsteen
Kristian Kvid Sørensen
OK jolle Sølv Bo Reker Andersen
Drage Sølv Frank Berg
Jens Makholm
CB66 Sølv Søren Pehrsson
Nils Bjerregaard
505 Sølv Jan Saugmann
CB66 Bronze Jesper Arentoft

Danmarksmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
OK jolle Guld Jørgen Svendsen
CB66 Guld Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup-Petersen
505 Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
Contender Guld Søren Dulong Andreasen
Drage Guld Thomas Schmidt
Finn jolle (60+) Guld Jens Makholm
Sejlsportsligaen Sølv Trine Abrahamsen
Ida Hartvig
Nicolas Brandt Hansen
Kristian Kvid Sørensen
Anders Halsteen
Nicolai Buhl
Mads Christensen
Susanne Ward
OK jolle Sølv Bo Petersen
CB66 Sølv Søren Pehrsson
Nils Bjerregaard
Nikolai Bjørnholm
Yngling Sølv Christian Faber
505 Sølv Jan Saugmann
Contender Sølv Jacob Kristensen
OK jolle Bronze Stefan Myrälf
CB66 Bronze Mikkel West-Nørager
Per Baatrup
Mikkel Kidmose
Yngling Bronze Frederik Zafiryadis
Christophe Zafiryadis
Mikkel Palludan
Drage Bronze Lars Hendriksen
Lars Stenfeldt
505 Bronze Henrik Buhl
Melges24 Bronze Simon Østergaard
Marc Wain Pedersen
Nordisk Folkebåd Bronze Søren Kæstel

Øvrige mesterskaber og anerkendelsværdige resultater:

KlasseMedaljeNavn
5.5 meter (Gold Cup) Guld Rasmus Knude
Melges24 (Svensk mesterskab) Guld Kristian Kvid Sørensen
49er (OL i Rio) 4. plads Christian Peter Stephensen Lübeck
Contender (VM) 4. plads Søren Dulong Andreasen
GB ATTENTION SOLUTION logo volvonellemann PricewaterhouseCoopers Logo.svg