Mestre 2015

HS medlemmer har i 2015 vundet følgende medaljer ved internationale og danske mesterskaber. Hvis vi mangler nogen på listen, så giv endelig besked til klubben (Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.):

Verdensmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Yngling Guld Lucas Lier
Frederik Berg
Konrad Floryan
Match race (dame) Sølv Trine Palludan 
Swan 60 Sølv Peter Lerbrandt
Mads Christensen
Thomas Schmidt
Emil Max Møller
Jon Søgaard
Kristian Kvid Sørensen
Peter Grønne
Henrik Stig Larsen
Anders Halsteen
OK jolle Bronze Bo Petersen

Europamesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Yngling (U23) Guld Anders Nørrelykke
Nicolai Wiese
Niels Ipsen
49er FX Sølv Jena Mai Hansen
Katja Salskov-Iversen
505 jolle Bronze Jan Saugmann
Jakob Karbo
Nacra 17 Bronze Allan Nørregaard

Nordiske mesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
505 jolle Guld Jørgen Bojsen-Møller
Jakob Bojsen-Møller
OK jolle Guld Bo Petersen
505 jolle Sølv Jan Saugmann
Jakob Karbo
OK jolle Sølv Jens Lauge

Danmarksmesterskaber:

KlasseMedaljeNavn
Contender Guld Søren Dulong Andreasen
OK jolle Guld Jørgen Svendsen
Ylva Guld Mads Christensen
Folkebåd Guld Søren Kæstel
CB66 Guld Søren Pehrsson
Niels Bjerregaard
Nikolai Bjørnholm
Drage Guld Jens Christensen
505 jolle Guld Jan Saugmann
Jakob Karbo
Contender Sølv Jacob Kristensen
OK jolle Sølv Stefan Myralf
Finn jolle Sølv Jørgen Svendsen
Drage Sølv Frank Berg
Søren Kestel
Jens Bojsen-Møller
Yngling (ungdom) Sølv Niels Ipsen
Ditlev Leth
Helena Jarlgaard
Knarr Sølv Morten Reinhold
Match race Sølv Axel Skafte Holm
CB66 Sølv Michael Casparij
Ulrik Andreasen
Simon Mørup
Sejlsportsligaen Sølv Trine Abrahamsen
Ida Hartvig
Nicolas Brandt Hansen
Kristian Kvid Sørensen
Trine Palludan
Lucas Lier
Frederik Berg
Konrad Floryan
Mikkel Nørrelykke
Frederik Lange Zafiryadis
OK jolle Bronze Frederik Mads Svendsen
CB66 Bronze Mikkel West-Nørager
Rasmus Knude
Mikkel Kidmose
Yngling Bronze Emil Max Møller
Nicolai Wiese
Niels Ipsen
Zoom8 (ungdom) Bronze Estella Kern

Øvrige mesterskaber og anerkendelsværdige resultater:

KlasseMedaljeNavn
505 jolle (Polsk mesterskab) 1. plads Jan Saugmann
Jakob Karbo
CB66 (Svensk mesterskab) 1. plads Søren Pehrsson
Niels Bjerregaard
Nikolaj Bjørnholm
OK jolle (NM) 4. plads Jørgen Lindhartsen 
OK jolle (DM) 4. plads Jens Lauge
505 jolle (NM) 4. plads Nicolai Buhl
Henrik Buhl
505 jolle (EM) 4. plads Jørgen Bojsen-Møller
Jacob Bojsen-Møller
Contender (VM) 5. plads Søren Dulong Andreasen
OK jolle (VM) 5. plads Stefan Myralf
OK jolle (DM) 5. plads Jørgen Lindhartsen
Sailing Champions League 6. plads Lucas Lier
Konrad Floryan
Frederik Berg
Mikkel Nørrelykke
GB ATTENTION SOLUTION logo volvonellemann PricewaterhouseCoopers Logo.svg